سبد خرید 0
« بازگشت به لیست مقالات | پنجشنبه 28 تير 1397 در ساعت 19 : 10 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

مقاله نوشته شده با توجه به تجربه و مطالعه گروه مبلمان ربکا (قسمت R&D) می باشد امید است تا با انتشار منصفانه مقالات سایت ربکالا صنعت مبلمان این کشور رو به دانش و بهبود برود.

کلاف سازی مبل عبارت است از نجاری و بریدن چوب به ابعاد مورد نیاز با توجه به قالب و اندازه های از پیش تعیین شده و سپس مونتاژ کردن ( اصطلاحا" تو هم کردن کلاف ) آنها . این قسمت از ساخت مبل خطرناک ترین قسمت است چرا که در آن از ابزارهای بسیار خطرناکی مانند اره فلکه-قطع کن-رنده- گندگی و ... استفاده می شود و متاسفانه هر ساله در بسیاری از کارگاه ها افراد کلاف ساز انگشتان خود را از دست می دهند. کلاف به دلیل آن که پایه و اصل مبلمان است باید بسیار دقیق و منظم انجام شود چرا که در صورت ساخت بی دقت آن بقیه مراحل با مشکل روبه رو میشود و این مرحله همان خشت اول است.اما نکاتی که باید رعایت شود علاوه بر نکات ایمنی مانند چگونه ایستادن پای دستگاه و کار با ابزارها , تسلط کامل به اصول نجاری است. استفاده از منگنه یا میخ تیپو و همین طور دوبل کردن و بستن پیچ دستی و ... همگی باید به دست متخصص این کار سپردن شود.همین طور یک کلاف ساز مبل باید درباره ویژگی چوب های مختلف اطلاعات کاملی داشته باشد مواردی همچون بافت چوب گره چوب اره پذیری و از همه مهم تر این که حتما چوب مورد استفاده به طور کامل خشک باشد وگرنه پس از ساخت کلاف مشکلاتی از قیبل کج شدن مبل -صدا دادن -بو گرفتن و در نهایت شکسته شدن مبل  پیش می آید.

البته لازم میدانم اشاره کنم متاسفانه در کشور ما به دلیل عدم وجود مراکز فنی و حرفه ای مناسب شاهد هستیم اغلب کارگران و استاد کاران به صورت تجربی در این صنعت کار میکنند و ممکن است خیلی از آنها حتی متوجه نوع چوب هم نباشند!!

 

نوشته شده توسط محمدکمره 12:40 مورخ 1396/10/20

10 / 10
از 1 کاربر

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()